Jump to content
Sign in to follow this  
Guest kilic

Msfx Icin Yama Yardim

Recommended Posts

Guest kilic

Sel. Aleyküm Sorry MSFX icin Tr. Ucaklari varmi ve nereden temin edebiliriz yardimci olursaniz memun olurum.NE MUTLU TÜRKÜM DiYENEMfg. Bilo

Sel. Aleyküm Sorry MSFX icin Tr. Ucaklari varmi ve nereden temin edebiliriz yardimci olursaniz memun olurum.NE MUTLU TÜRKÜM DiYENEMfg. Bilo
sorunuz biraz ironik olmuş ama yinede cevap vereyim;ilk olarak başlıktaki "yama" uçaklar için değilde programların hatalarının kapatılması için hazırlanan PATCH'in Türkçesi. Biz uçaklar için "kaplama" demeyi tercih ediyoruz.ikinci olarak ilk cümleme döneyim, e arkadaşım AVSIM'in göbeğindesin daha neyapacaksın? :) library içinden fsX texture veya original aircraftlar altinda Turkish diye aratın.texture olanlar payware ise ucaın orjinalini isteyecektir. hoş diğerlerinde de bzner sorun var. MODEL yoksa elinizde kaplama işe yaramaz tek başına.

Guest kilic

sayin Hakan737 Aciklayici cevabiniz icin Tes.ederim.Malesef Bazi Serverlerde Yama olark hitab edildigi icin, vede uzun yillar Türkceden biraz Mahrum kaldigimiz icin ancak bu kadar derdimi (arzumu) anlatmaya calisdim, Aydinlatdiginiz icin Tekrar Tesekkür ederim.Mfg Bilo

estagfurullah, yama diye tabir eden arkadaslar muhtemelen tekstür'den dolayı patch'e (hani patchwork gibi)bir baglantı yağmışlar herhalde ama siz başka yerlerde aratırkan patch yerine "texture" yada "kaplama" olarak aratın. Yerli sitelerde çoğunlukla avsim veya flightsim kaynaklı linkler verdiği için %90 yine buralardan devam edeeksiniz o yüzden "texture" sizin işinizi daha kolay görecektir.Diğer türlü belki aradığınız kaplama varsa bile kaçırmış olursunuz.dediğim gibi avsim ana sayfasında en yukarı da "file library"yi göreceksiniz. bastığınızda bir arama penceresi gelecek,ilk satıra (search) "Turkish" yazın, pulldown-açılan menuden FSX kısmındaki 2 satırı seçip (aircraft repaints, texture ,modifications) SEARCH'e basın. İçinde Türkihs geçen tüm kaplamalar listlenecek. Genellikle default listemele şekli harfe göredir, siz açılan bu yeni sayfanın hemen üzerindeki view mode kısmında sort by date'i işaretleyin böylece en son AVSIM'e yüklenenden itibaren listeleyecek. daha önce kullanmadıysanız AVSIM'im çabuk alışırsınız.Bazı uçak boyacısı arkadaşlar, texture yerine yanlışlıkla "orginal aircrafts" kısmınada kaplama yükleyebiliyorlar bu yüzden aradanığınızı ilkinde bulamazsanız aranacak yer listesinde (açılan menudeki) ilk satır FSX- original aircrafts içinde de aratın mutlaka.Genellik original aircrafts uçağın modeli ile beraber hazırlanan demektir. Fakat artık copyright sözleşmesi hükümleri ciddiyetle uygulandığı için izin verilenler hariç modeller ile beraber kaplama yayını verilmiyor. bu yüzden indirdiğiniz kaplamanın açıklamalarını mutlaka çok iyi okuyun.Bazı modeller freeware'dir ve AVSIM'de kolayca bulursunuz (original aircrafts aslında bu işe yarıyor). Bu bizim atbirimizle "base" yani "temel" modeldir. Bunun üzerine o uçağa uyacak tüm kaplamaları ekleyebilirisniz. Unutmayın her kaplama her uçağa uymaz (uyamaz)Bazıları payware modeller üzerine hazırlanmış kaplamalardır bu yüzde para ile satılan bu uçakların orjinaline sahip olmanız gerekir.Defaultlarda ise yani kullandığınız FSX'deki default uçaklara uygun olanlar için zaten açıklamalarda "for in use default FSX...." diye yazar. Mutlaka bu küçük ama önemli noktalarda dikkatli olun. Kaplamaların nasıl yükleneceği indirdiğiniz dosyanın içinde mutlaka yazar. %992u çok basittir herşeyi ile hazır gelir size sadece bir yere klasöri ile açmak, kopyalamak, en önemli nokta olan aircraft.cfg içine eklenecek satırıda ilgili yere eklemek kalır.Kabaca; artık bütün boyama ustaları klasörleri hazır halde paketliyorlar.Siz unzip ederken(extract) "use folder name"i kullanarak içindeki klasörler ile bir yere açın. bunu readme.txt'de tarif edildiği üzere uçağın altına atın. readme.txt içinde aircraft.cfg içine işlenmesi gereken bir satır dizini gelecektir, onuda kopyalayıp, kaplama yüklemeye çalıştığınız uçağın aircraft.cfg si içinde [fltsim.**] sırası ile giden grupların arkasına koyup son numara kaç ise bir sonrasını yazarak kaydedin örneğin [fltsim.10] ise sizinki [fltsim.11] olacak gibi.birkaç kere yapınca mantığı kolayca kavrayacaksınız.şimdiden kolay gelsin

Guest kilic

Sel. Aleyküm sayin Hakan737Öncelikle tekrar benim icin o kadar zaman ayirdiginiz icin Sizlere cok tesekkür ederim. MFSX Professional ile ucmayi seviyorum, TR Ucaklari ile daha baska bir zevk veriyor.Forumda Hobim olarak benzinli Ucak, Helikopter ve Model Arabalarim'in oldugunu yazmisdim, 13.02.2008 tarihinde Gecirdigim araba kazasindan dolayi simdilik Bilgisayarda Ucak simmulatoruyla egleniyorum. Meslegim Deniz Alti Askerii Gemi Tersanesinde calismakdaydim, tabi kaza öncesine kadar. Ben Almanyanin Lübeck Sehrinde ikamet etmekdeyim. Mazurati yoksa sayin Hakan bey Siz nerden katiliyorsunuz. Masallah bayagi MFS Üzerine Bilgi sahibisiniz ve memun oldum. Benim amacim simdilik MFSX Professional programima bir kac TR. Ucaklari Eklemek. Gecenlerde Bircok Ucaklar Serverden Download yapdim amma bazilarini eklemeyi (Yüklemeyi) malesef basaramadim. Ingilizcemiz olmadigindan biraz zorluk cekiyorum. Amma Sizin izah etdiginiz gibi en azindan deneyecegim. Sayin Hakan Bey Tekrar büyük Ilginizden dolayi tekrar Size tesekkürlerimi sunar iyi Yillar dilegimle sen ve esen kalin.MFG bilo

Sayın Kılıç, rica ederim, verdiğim bilgiler işinizi görecekse bundan mamnun olurum. Geçirdiğiniz kaza için çok üzüldüm, umarım Allahında izniyle en kısa zamanda eski sağlığınıza kavuşursunuz.Ben 1990'lı yılların başından beri simulatorler ile ilgineniyorum ama FS ile tanışıklığım FS98 ile başladı. FS98'den önce başka firmaların çok bilinmeyen uçuş simulatörleri ile başlamıştım. Kaderime yazılmadığı için 1988'de başlayan havacılık serüvenim planör ve paraşüt kursları 4-5 sen yaptığım yama paraşütüne rağmen hiçbir zaman pilotluk mesleğine geçemedi.Zira yaşadığım bu ülkenin sağı solu belli değil, milyonlarca insanın istikbali kendi hırslarını ve manfaatlerini düşünmekten başka hiçbir işe yaramayan aciz insanların iki dudağının arasında 40-50 yıldan beri! kısaca gerçek havacılık için her adım atmay niyetlendiğimde bu ülkede ya olanak yoktu (bugünkü uçuş okulları hakgetire!) ya saçma sapan siyasi ve ekonomik krizler yaşandı. En son artık tüm gayretlerimle 30lu yaşlarımın başında son bir gayret diyerek maceraya atılmaya niyetlendiğimde de 2000 krizi çıktı ve havacılık defteri havacılık için harcayacağım parayı yaşamak için harcamak zorunda olduğumdan kapandı gitti. Sanal havacılık bana kaldı tek avuntu :)En iyi bildiğim konu FS2004.Size FSX konusunda ancak yüzeysel yardımcı olabilirim fakat genel FS mantığı üzerine ihtiyacınız olursa yardım edebilirim zira %99 aynıdır . İngilizcelerinden çekinmeyin zamanla alışırsınız. Zaten artık çok karışık yazmıyorlar iyice basitleşti herşey. FSX'de uçak ekleme FS2004den biraz farklı.FS2004'de ki yeri ile FSX'deki yeri farklı. Mikrosoftdakilerin kafası ne ile çalışıyor bilmiyorum ama bugüne kadar gelen düzeni her versiyonda değiştiriyorlar ne hikmetse! FSX'de uçakların dosyası ikiye bölünmüş durumda ve klasör isimleri farklı fakat sonuçta mantık aynı. bir kaplama klasörü birde uçağı FS içinde çalıştıran cfg dosyası.İngilizce yerine daha rahat konuşabileceğiniz ve anlayabileceğiniz Almanca FS sitelerini ve forumlarınıda takip edebilirsiniz.Daha rahat anlayabileceğiniz bir dilde mantığı kaptıktan sonra ingilizcesini daha rahat öğrenirsiniz. AVSIM'de almanların bölümü bizimkinden daha canlı. Onların yerel web sitele bizdekilerden daha fazla.tekrar geçmiş olsun der, en kısa zamanda sağlığınıza kavuşmanızı temenni ederim.saygılarımlahakan

TÜRKÇE FORUMU TAKİP EDENLERİN DİKKATİNEBirileri forumun bu kısmını tuzak olarak kullanmaya çalışıyor. Daha önce iki tane post'u sildirdim çünkü gerek mesajın içeriği konuşulan konu ile alakasızdı, gerekse metin içinde yada imza kısmında verilen linkler %99 virüslü bir site yada dosya içeriyordu.Yukarıda gönderilen SON MESAJIN İÇİNDEKİ LİNKLERİ KESİNLİKLE AÇMAYIN çünkü kimse Türkçe konuşulan bir yere gelip kel alaka konuları ingilizce sormaz!!! SAKIN LİNKLERE NEYMİŞ BU BAKAYIM DİYE ATLAMAYIN!!!!!Olurya bu herifler size özel mesaj gönderebilirler, zararı siz görürsünüz. Benden söylemesi.